RS/OR
A.net/OR
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Northwest Christian University Track and Field and Cross Country - Eugene, Oregon
Beacons
828 East 11th Avenue, Eugene, Oregon, 97401-3745, United States
Report
Block
Home
Photos
Blog
News
Videos
Schedule/Results
Records
Athletes
Media
Samuel Robison
Photos (
0
)
View
Videos (
6
)
View
News (
18
)
View
Blogs (
0
)
View
Group media
News
Write News
Athlete RSS Feed
Folders
2007 / 2008 - (2 articles)
2008 / 2009 - (3 articles)
2009 / 2010 - (3 articles)
2010 / 2011 - (10 articles)
All News
Search
2011 Results - Lane Preview
Published by
Shane
Mar 13th 2011, 2:46am
Comments
Lane Preview
- Mar 12, 2011
Lane Community College, 4000 East 30th Ave., Eugene, OR, US, 97405
« Filter Results by Team: »
Lane (OR)
Northwest Christian
Siskiyous
Southwestern Oregon
Unattached
UO Running Club
Willamette
Men:
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1500m
|
3k
|
3k Steeple
|
110h
|
400h
|
4x400m
|
Shot
|
Discus
|
Javelin
|
Hammer
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Women:
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1500m
|
3k
|
3k Steeple
|
100h
|
400h
|
4x400m
|
Shot
|
Discus
|
Javelin
|
Hammer
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Mens 100m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Jarvis, Dusty
Unattached
10.94w
+3.1
1
2
Dahl, Eric
Unattached
11.07w
+3.1
1
3
Howard, Neal
Willamette
11.13w
+3.1
1
3
Rich, Ben
Southwestern Ore
11.13w
+3.1
1
5
Moland, Abe
Willamette
11.31w
+3.1
1
6
Dick, Nate
Unattached
11.32w
+3.1
1
7
Hastings, Andrew
Unattached
11.34w
+2.1
3
8
wilson, kenneth
Unattached
11.35
+1.1
2
9
Boddie, Chris
Unattached
11.57w
+3.1
1
10
Acosta, Patrick
Unattached
11.70w
+3.1
1
11
Luetjen, Chris
Willamette
11.77
+1.1
2
11
Shirley, Chase
Siskiyous
11.77
+0.1
4
13
Kafoa, Tony
Siskiyous
11.85w
+2.1
3
14
Shamberger, David
Southwestern Ore
11.93
+1.1
2
15
Elder, Lorenzo
Siskiyous
12.13w
+2.1
3
16
Rogers, Jordan
Southwestern Ore
12.31w
+2.1
3
17
Hart, Jeff
Unattached
12.37
+1.1
2
18
Craig, T
Lane (OR)
13.31
+0.1
4
Mens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Jarvis, Dusty
Unattached
23.01
+1.5
1
2
Hastings, Andrew
Unattached
23.02w
+4.1
2
3
Rich, Ben
Southwestern Ore
23.42
+1.5
1
4
Dahl, Eric
Unattached
23.51
+1.5
1
5
wilson, kenneth
Unattached
23.76
+1.5
1
6
Dick, Nate
Unattached
23.83
+1.5
1
7
Boddie, Chris
Unattached
24.22
+1.5
1
8
Kozel, Thomas
UO Running Club
24.34w
+4.1
2
9
Acosta, Patrick
Unattached
24.66w
+4.1
2
10
Parra, Clark
Unattached
25.38
+0.5
3
11
Cohen, Sean
Lane (OR)
25.45w
+5.4
4
12
Gonzales, Nate
Siskiyous
25.66
+0.5
3
13
Richter, Aaron
UO Running Club
25.76
+0.5
3
14
Smead, Kevin
Unattached
26.19
+0.5
3
15
Craig, T
Lane (OR)
27.62w
+5.4
4
Mens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Latt, Jordan
Lane (OR)
49.87
1
2
Fiechtner, Tom
Willamette
52.78
1
3
Smee, Preston
Lane (OR)
53.26
1
4
Scherer, Cole
Southwestern Ore
53.63
3
5
Kozel, Thomas
UO Running Club
53.67
1
6
James, Garrett
Siskiyous
54.00
2
7
Stearns, Brent
Unattached
54.43
1
8
Villa, Jacob
Unattached
55.11
3
9
Hart, Jeff
Unattached
56.42
2
10
Urias, Emmanuel
Southwestern Ore
56.61
3
11
Richter, Aaron
UO Running Club
56.82
2
12
Smead, Kevin
Unattached
56.94
2
13
Whyte, Kevin
Northwest Christ
59.86
3
--
Sweet, Nolan
Siskiyous
DQ
3
Mens 800m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Kingstad, Kit
Willamette
1:59.19
1
2
Stubbs, Chris
Lane (OR)
1:59.22
1
3
Urquhart, Benton
Northwest Christ
1:59.36
1
4
Gonzales, Michael
Northwest Christ
1:59.72
1
5
Snell, Paden
Unattached
2:00.25
1
6
Van Zandt, Jake
UO Running Club
2:04.34
1
7
Von Linsowe, Clint
Southwestern Ore
2:04.95
1
8
Aucoin, Jeremy
Northwest Christ
2:06.08
1
9
Berkner, Jacob
Lane (OR)
2:07.08
1
10
Rivera, Reyes
Unattached
2:10.69
1
11
Green, Crosby
Northwest Christ
2:12.30
1
12
Stephens, Ben
Southwestern Ore
2:12.36
1
13
Cardwell, Clint
UO Running Club
2:12.53
1
14
Nieves, Miguel
Unattached
2:12.94
1
15
Singh, Rajdeep
Siskiyous
2:13.03
1
16
Monrroy, Carlos
Unattached
2:15.00
1
17
Cole, Steven
Southwestern Ore
2:32.32
1
Mens 1500m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Rebol, Nicholas
Willamette
4:03.73
1
2
McLaughlin, Ryan
Willamette
4:04.93
1
3
Boosinger, John
UO Running Club
4:07.36
1
4
Urquhart, Benton
Northwest Christ
4:10.62
1
5
Berkner, Jacob
Lane (OR)
4:13.65
1
6
Owen, Tyler
UO Running Club
4:18.32
1
7
Van De Velde, Sam
UO Running Club
4:20.85
1
8
Sharma, Sean
Willamette
4:23.00
1
9
Echols, Josh
Willamette
4:24.00
1
10
Bennett, Michael
Northwest Christ
4:24.39
1
11
Singh, Rajdeep
Siskiyous
4:25.00
1
11
Israelsky, Austin
UO Running Club
4:25.00
1
13
Powell, Larry
Lane (OR)
4:30.16
1
14
Steeves, Dane
Lane (OR)
4:32.80
1
15
Bellamy , Micha
Lane (OR)
4:35.03
1
16
Yoshioka, Kai
Willamette
4:36.00
1
17
kohles, cameron sean
Unattached
4:54.00
1
18
Cole, Steven
Southwestern Ore
5:08.00
1
Mens 3000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Campbell, Casey
UO Running Club
8:47.04
1
2
Snell, Paden
Unattached
9:03.90
1
3
Green, Crosby
Northwest Christ
9:05.23
1
4
Jones, Alex
Unattached
9:09.08
1
5
Robison, Samuel
Northwest Christ
9:14.74
1
6
Corrigan, Colin
UO Running Club
9:17.11
1
7
Gordon, Josh
UO Running Club
9:19.87
1
8
Spear, Matt
UO Running Club
9:28.69
1
9
Boosinger, John
UO Running Club
9:31.74
1
10
Pillow, Tim
UO Running Club
9:33.43
1
11
Monrroy, Carlos
Unattached
9:34.94
1
12
Stephens, Ben
Southwestern Ore
9:50.94
1
13
Aucoin, Jeremy
Northwest Christ
10:00.40
1
14
Nieves, Miguel
Unattached
10:06.42
1
15
Reis, Dustin
Southwestern Ore
10:18.17
1
16
Sagers, Matt
UO Running Club
10:26.43
1
Mens 3k Steeple
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Bennett, Michael
Northwest Christ
10:10.00
1
2
Reis, Dustin
Southwestern Ore
10:56.70
1
3
Manoogian-O'Dell, Brin
Willamette
11:19.10
1
Mens 110m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
James, Kevin
Unattached
15.46w
+2.1
1
2
May, Trevor
Willamette
15.73w
+2.1
1
3
Hastings, Andrew
Unattached
16.05w
+2.1
1
4
Arnold, Richard
Lane (OR)
16.23w
+2.1
1
5
Shirley, Chase
Siskiyous
17.10w
+2.1
1
6
Formolo, David
Lane (OR)
17.16w
+2.1
1
7
Garoutte, Dylan
Southwestern Ore
21.00w
+2.1
1
Mens 400m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Shirley, Chase
Siskiyous
58.05
1
2
Arnold, Richard
Lane (OR)
58.19
1
3
May, Trevor
Willamette
1:01.87
1
4
Urias, Emmanuel
Southwestern Ore
1:06.16
1
5
Garoutte, Dylan
Southwestern Ore
1:10.59
1
Mens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Formolo
,
Powell
,
Smee
,
Latt
Lane (OR)
3:28.19
1
2
Kozel
,
Owen
,
Van De V
,
Boosinge
UO Running Club
3:35.37
1
3
Bennett
,
Aucoin
,
Urquhart
,
Gonzales
Northwest Christ
3:37.80
1
4
Relay Team
Lane (OR)
3:39.39
1
5
Shirley
,
Meyers
,
Weddle
,
James
Siskiyous
3:47.72
1
6
Aguirre
,
Archer
,
Hawkins
,
Stephens
Southwestern Ore
4:07.51
1
Mens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Oppat, David
Willamette
15.03m
(49'3.5)
1
2
Clothier, Josh
Willamette
14.91m
(48'11)
1
3
Weidemann, Kevin
Southwestern Ore
13.65m
(44'9.25)
1
4
Colignon, Evin
Willamette
13.23m
(43'4.75)
1
5
Short, Jeff
Willamette
12.01m
(39'4.75)
1
6
Cordova, Chris
Siskiyous
11.78m
(38'7.75)
1
7
Peck, Josh
Siskiyous
11.59m
(38'0.25)
1
8
Goacher, John
Siskiyous
10.62m
(34'10)
1
9
Baker, Cyole
Siskiyous
9.99m
(32'9.25)
1
10
Parks, Danny
Lane (OR)
9.96m
(32'8)
1
11
Baker, Michael
Siskiyous
9.33m
(30'7.25)
1
12
Sweet, Nolan
Siskiyous
9.31m
(30'6.5)
1
13
Galindo, Rueben
Siskiyous
8.91m
(29'2.75)
1
Mens Discus
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Peck, Josh
Siskiyous
42.71m
(140'1.5)
1
2
Oppat, David
Willamette
40.97m
(134'4.75)
1
3
Clothier, Josh
Willamette
39.77m
(130'5.75)
1
4
Briggs, Wyatt
Willamette
38.83m
(127'4.5)
1
5
Parks, Danny
Lane (OR)
38.39m
(125'11.25)
1
6
Slater, Ty
Siskiyous
37.71m
(123'8.5)
1
7
Cordova, Chris
Siskiyous
32.67m
(107'2)
1
8
Baker, Cyole
Siskiyous
32.21m
(105'8)
1
9
Skinner, Cody
Siskiyous
32.10m
(105'3.75)
1
10
Goacher, John
Siskiyous
31.73m
(104'1)
1
Mens Javelin
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Slater, Ty
Siskiyous
59.61m
(195'6.75)
1
2
Briggs, Wyatt
Willamette
51.99m
(170'6.75)
1
3
Haxby, Brent
Lane (OR)
51.77m
(169'10)
1
4
Cordova, Chris
Siskiyous
45.81m
(150'3.5)
1
5
Mayther, Nolan
Willamette
45.71m
(149'11.5)
1
6
Sweet, Nolan
Siskiyous
45.48m
(149'2.5)
1
7
Ericksen, Alex
Lane (OR)
44.94m
(147'5.25)
1
8
Skinner, Cody
Siskiyous
38.85m
(127'5.5)
1
Mens Hammer
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Oppat, David
Willamette
45.76m
(150'1.5)
1
2
Clothier, Josh
Willamette
45.51m
(149'3.5)
1
3
Short, Jeff
Willamette
43.57m
(142'11.25)
1
4
Briggs, Wyatt
Willamette
43.08m
(141'4)
1
5
Weidemann, Kevin
Southwestern Ore
38.62m
(126'8.25)
1
6
Faulhaber, Max
Willamette
38.33m
(125'9)
1
7
Douglas, Cole
Willamette
34.81m
(114'2.25)
1
8
Goacher, John
Siskiyous
31.42m
(103'1)
1
9
Slater, Ty
Siskiyous
30.17m
(98'11.75)
1
10
Galindo, Rueben
Siskiyous
23.90m
(78'4.75)
1
Mens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Pecktol, Josh
Lane (OR)
1.93m
(6'3.75)
1
2
Cohen, Sean
Lane (OR)
1.88m
(6'2)
1
3
Rangel, Jose
Southwestern Ore
1.73m
(5'8)
1
3
Dircks, Manta
Willamette
1.73m
(5'8)
1
5
May, Trevor
Willamette
1.68m
(5'6)
1
--
Sweet, Nolan
Siskiyous
NH
(--)
1
--
Colignon, Evin
Willamette
NH
(--)
1
--
Nevin, Brandt
Willamette
NH
(--)
1
--
Rogers, Jordan
Southwestern Ore
NH
(--)
1
Mens Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Gray, Jordan
UO Running Club
6.42m
(21'0.75)
nwi
1
2
Sypraseuth, Johnny
Siskiyous
6.33m
(20'9)
nwi
1
3
Smee, Preston
Lane (OR)
6.28m
(20'7)
nwi
1
4
Parra, Clark
Unattached
6.24m
(20'5.5)
nwi
1
5
wilson, kenneth
Unattached
6.17m
(20'2.75)
nwi
1
6
Kafoa, Tony
Siskiyous
6.00m
(19'8)
nwi
1
7
Colignon, Evin
Willamette
5.88m
(19'3.5)
nwi
1
8
Cohen, Sean
Lane (OR)
5.87m
(19'3)
nwi
1
9
Rangel, Jose
Southwestern Ore
5.57m
(18'3.25)
nwi
1
10
Weddle, Dylan
Siskiyous
5.47m
(17'11.25)
nwi
1
11
Rogers, Jordan
Southwestern Ore
5.44m
(17'10)
nwi
1
12
Gonzales, Nate
Siskiyous
5.35m
(17'6.5)
nwi
1
13
Elder, Lorenzo
Siskiyous
4.82m
(15'9.75)
nwi
1
--
Dircks, Manta
Willamette
FOUL
(--)
nwi
1
Mens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Dircks, Manta
Willamette
13.18m
(43'2.75)
nwi
1
2
Rangel, Jose
Southwestern Ore
12.27m
(40'3)
nwi
1
3
Rogers, Jordan
Southwestern Ore
12.10m
(39'8.25)
nwi
1
--
Gonzales, Nate
Siskiyous
FOUL
(--)
nwi
1
Mens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Parker , Jordan
Lane (OR)
4.70m
(15'5)
1
2
Pruit, Garrett
Lane (OR)
4.30m
(14'1.25)
1
3
Clemmer, Spencer
Willamette
4.20m
(13'9.25)
1
3
Formolo, David
Lane (OR)
4.20m
(13'9.25)
1
5
Ericksen, Alex
Lane (OR)
4.10m
(13'5.25)
1
5
Takeda, Colby
Willamette
4.10m
(13'5.25)
1
7
Stapleton, Zaine
Lane (OR)
3.90m
(12'9.5)
1
8
Nevin, Brandt
Willamette
3.80m
(12'5.5)
1
9
Foley, Conor
Willamette
3.70m
(12'1.5)
1
9
Weddle, Dylan
Siskiyous
3.70m
(12'1.5)
1
Womens 100m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Dinsmore, Jaela
Willamette
12.93w
+2.1
1
2
Standley, Chelsea
Southwestern Ore
13.28w
+2.1
1
3
Smith, Robin
Willamette
13.75w
+2.1
1
4
Garrett, Reba
UO Running Club
13.93w
+2.1
1
5
Ballue, Tina
Siskiyous
14.47w
+2.1
1
6
Van Winkle, Kyra
Unattached
14.55w
+2.1
1
Womens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Hossley, Kristina
Southwestern Ore
30.00
+2.0
2
2
Garrett, Reba
UO Running Club
30.22w
+2.4
1
3
Bolen, Amber
Lane (OR)
30.25
+2.0
2
4
Vincent, Kelsi
Unattached
31.73w
+2.4
1
Womens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Nhim, Samantha
Willamette
1:03.40
1
2
Langi, Ashley
Siskiyous
1:05.86
1
3
Ferris, Shawndra
Lane (OR)
1:07.18
1
4
Bolen, Amber
Lane (OR)
1:08.43
1
5
Vincent, Kelsi
Unattached
1:09.17
1
6
Van Winkle, Kyra
Unattached
1:10.46
1
Womens 800m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Mattox, Kimber
Willamette
2:18.65
1
2
Gildehaus, Stevie
Willamette
2:22.76
1
3
Edwards, Theresa
Willamette
2:23.67
1
4
Crossman, Gylany
Lane (OR)
2:30.74
1
5
Schorer Noll, Sierra
Northwest Christ
2:31.76
1
6
Mclaren, Barry
Unattached
2:33.03
1
7
Gori, Heidi
Unattached
2:36.57
1
8
Brown, Shontae
Southwestern Ore
2:37.83
1
9
Thane, Lindsay
UO Running Club
2:41.60
1
Womens 1500m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Mattox, Kimber
Willamette
4:43.90
1
2
Jensen, Rachel
Lane (OR)
4:47.90
1
3
Edwards, Theresa
Willamette
4:56.78
1
4
Rebol, Erynn
Willamette
4:56.82
1
5
Beem, Joanna
Siskiyous
5:03.95
1
6
Jackson, Laura
Lane (OR)
5:06.89
1
7
Gildehaus, Stevie
Willamette
5:15.61
1
8
Schorer Noll, Sierra
Northwest Christ
5:17.65
1
9
Solomon, KD
Unattached
5:20.43
1
10
Johanningmeier, Chandra
Lane (OR)
5:23.37
1
11
Thane, Lindsay
UO Running Club
5:31.58
1
12
Ginley-Hidinger, Nicole
UO Running Club
5:44.69
1
13
Alcocer, Alisandra
Northwest Christ
6:23.26
1
Womens 3000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Arch, Brittany
Northwest Christ
10:11.24
1
2
Hescock, Stephanie
Northwest Christ
10:12.50
1
3
Hall, Megan
Northwest Christ
10:37.71
1
4
Crossman, Gylany
Lane (OR)
10:44.07
1
5
Gori, Heidi
Unattached
11:24.62
1
6
Till, Alisha
Willamette
11:30.42
1
7
Swanson, Riley
Northwest Christ
11:39.79
1
8
Rushing, Jaclyn
UO Running Club
11:43.52
1
9
Peterson, Katie
Northwest Christ
11:48.72
1
10
Hale, Megan
Unattached
11:55.87
1
11
Frasier, Kori
Unattached
12:51.98
1
12
Hanson, Jordan
Siskiyous
13:19.08
1
Womens 3k Steeple
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Beem, Joanna
Siskiyous
11:43.86
1
2
McSweeney, Sarah
Willamette
11:51.72
1
3
Tamanaha, Amanda
Willamette
12:03.85
1
4
Venable, Sally
Willamette
12:17.87
1
5
Schaffer, Kendra
Willamette
13:05.31
1
6
Edwards, Melissa
Northwest Christ
13:26.84
1
Womens 100m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Hossley, Kristina
Southwestern Ore
16.57w
+2.3
1
2
Retherford, Jacee
Lane (OR)
16.94w
+2.3
1
3
Hatcher, Miranda
Lane (OR)
17.32w
+2.3
1
4
Leaf, Nicole
Southwestern Ore
18.08w
+3.3
2
5
DeCourcey, Julie
UO Running Club
18.16w
+3.3
2
6
Khalitova, Vera
Willamette
18.20w
+3.3
2
7
Standley, Chelsea
Southwestern Ore
18.31w
+3.3
2
8
Durham, Jeanesa
Southwestern Ore
20.03w
+3.3
2
Womens 400m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Miller, Brandi
Willamette
1:09.27
1
2
Hatcher, Miranda
Lane (OR)
1:18.64
1
--
Khalitova, Vera
Willamette
DNF
1
Womens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Ferris
,
Jackson
,
Hatcher
,
Johannin
Lane (OR)
4:25.02
1
2
Brown
,
Durham
,
Leaf
,
Lohof
Southwestern Ore
4:26.42
1
3
Ballue
,
Beem
,
Sublette
,
Langi
Siskiyous
4:37.18
1
Womens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Guzman, Jennifer
Lane (OR)
11.02m
(36'1.75)
1
2
Hodges, Ginny
Willamette
9.44m
(30'11.5)
1
3
Carter, Christine
Southwestern Ore
9.10m
(29'10.25)
1
4
Standley, Chelsea
Southwestern Ore
8.48m
(27'9.75)
1
5
Alvarez, Andrea
Southwestern Ore
7.96m
(26'1.25)
1
6
Hossley, Kristina
Southwestern Ore
7.14m
(23'5)
1
Womens Discus
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Guzman, Jennifer
Lane (OR)
32.42m
(106'4.25)
1
2
Kau, Linsey
Lane (OR)
31.42m
(103'1)
1
3
Hodges, Ginny
Willamette
29.81m
(97'9.5)
1
4
Carter, Christine
Southwestern Ore
27.97m
(91'9)
1
5
Alvarez, Andrea
Southwestern Ore
23.00m
(75'5.5)
1
Womens Javelin
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Kau, Linsey
Lane (OR)
40.60m
(133'2.25)
1
2
Carter, Christine
Southwestern Ore
34.88m
(114'5)
1
3
Durham, Jeanesa
Southwestern Ore
30.63m
(100'5.75)
1
4
Hodges, Ginny
Willamette
30.00m
(98'5)
1
5
Standley, Chelsea
Southwestern Ore
20.14m
(66'0.75)
1
--
Leaf, Nicole
Southwestern Ore
FOUL
(--)
1
Womens Hammer
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Guzman, Jennifer
Lane (OR)
38.69m
(126'11)
1
2
Kau, Linsey
Lane (OR)
25.15m
(82'6)
1
Womens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Millager, Kelly
Southwestern Ore
1.57m
(5'1.75)
1
2
Ottomano, Taylor
Willamette
1.52m
(4'11.75)
1
3
Hossley, Kristina
Southwestern Ore
1.42m
(4'7.75)
1
4
Miller, Brandi
Willamette
1.37m
(4'5.75)
1
5
Carter, Christine
Southwestern Ore
1.32m
(4'3.75)
1
--
Durham, Jeanesa
Southwestern Ore
NH
(--)
1
--
Leaf, Nicole
Southwestern Ore
NH
(--)
1
Womens Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Langi, Ashley
Siskiyous
5.06m
(16'7)
nwi
1
2
Retherford, Jacee
Lane (OR)
4.83m
(15'10)
nwi
1
3
Ballue, Tina
Siskiyous
4.69m
(15'4.5)
nwi
1
4
Barnett, Danielle
Willamette
4.65m
(15'3)
nwi
1
5
Standley, Chelsea
Southwestern Ore
4.55m
(14'11)
nwi
1
6
Hossley, Kristina
Southwestern Ore
4.48m
(14'8.25)
nwi
1
7
Leaf, Nicole
Southwestern Ore
4.38m
(14'4.25)
nwi
1
8
Cihak, Marysha
UO Running Club
4.37m
(14'4)
nwi
1
9
Nelson, Brooke
Southwestern Ore
3.98m
(13'0.5)
nwi
1
10
Durham, Jeanesa
Southwestern Ore
3.75m
(12'3.5)
nwi
1
Womens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Davis, Katie
Unattached
11.09m
(36'4.5)
nwi
1
2
Langi, Ashley
Siskiyous
10.73m
(35'2.25)
nwi
1
3
Ottomano, Taylor
Willamette
9.92m
(32'6.5)
nwi
1
4
Lohof, Cary Ann
Southwestern Ore
9.88m
(32'4.75)
nwi
1
5
McIntyre, Ashliegh
Unattached
9.73m
(31'11)
nwi
1
6
Ballue, Tina
Siskiyous
9.38m
(30'9.25)
nwi
1
7
Nelson, Brooke
Southwestern Ore
8.57m
(28'1.25)
nwi
1
--
Leaf, Nicole
Southwestern Ore
FOUL
(--)
nwi
1
Womens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Poppe, Sammi
Unattached
3.30m
(10'9.75)
1
2
Mariman, Katie
Willamette
3.20m
(10'5.75)
1
2
Beard, Lindsay
Unattached
3.20m
(10'5.75)
1
4
Williams, Amber
Unattached
3.10m
(10'2)
1
--
Timpe, Clara
Willamette
NH
(--)
1
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Hashtags
#lcc
#lane
#titans
#eugene
#lane
#preview
More news
2011 Entries - Willamette Invite
2011 Results - Linfield Icebreaker
218 shares:
Lane Outdoor Preview
,
DyeStatCOLLEGE.com
,
JUCO - CCCAA Track and Field and Cross Country
,
JUCO - NWAC Track and Field and Cross Country
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Northwest Christian University Track and Field and Cross Country - Eugene, Oregon
Year
Videos
News
Photos
Blogs
2023
81
2022
123
2021
99
2020
86
2019
106
2018
106
2017
116
2016
112
2015
20
107
2014
4
126
2013
9
202
2012
10
95
2011
18
16
2010
6
7
2009
6
2
2008
2
2
2007
1
3
Show 14 more
Hashtags
#lcc
#lane
#titans
#eugene
#lane
#preview
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!